pondělí 24. září 2012

Rocksmith

Před několika lety se objevilo pár článků o jisté 'hře' jménom Rocksmith. Ubisoft slíbil, že tato hra bude to pravé - žádné plastové ovladače a tlačítka, ale opravdová kytara se strunama. Dlouho se pak o tomto nemluvilo až do tohoto roku.

Příští týden (jak v které zemi) můžete zajít do obchodu a tuto hru si pořídit a vzhledem k tomu, že o ní na našem blogu ještě nikdo nenapsal pokusím se o to já.

Rocksmith byla k vyzkoušení na spoustě akcí po celé Evropě a já jsem měla několikrát možnost hru zkusit. Pořádně jsem si však v klidu zahrála až v Bratislavě na Comics Salónu, kde jsem poprvé pochopila jak hra reálně funguje a co všechno nabízí.

Podle toho jak byla hra prezentována před několika lety mi bylo jasné, že to nebude žádná procházka růžovým sadem (pro člověka, který nikdy nedržel v ruce kytaru) a že to pravděpodobně nebude tak jednoduché ani pro toho, kdo na kytaru hrát umí. Toto už jsem si vyzkoušela s hraním Keyboard Mania, což je simulátor hraní na klavír. Přestože na klavír hrát umím, tahle byla prostě hardcore. Rocksmith tak hardcore zdaleka není ale je to v prvé řadě výukový program a poté až hudební hra.

Rocksmith si můžete pořídit spolu s kytarou přibližně za 4500 Kč nebo ke hře můžete připojit jakoukoliv elektrickou kytaru, kterou už vlastníte (hra + kabel pro připojení kytary vyjde asi tak na 1500 Kč).

Kytaru musíte připojit a posléze naladit, aby hra vůbec kytaru registrovala. Po tom všem můžete začít hrát! Můžete také zjistit, že mezi videem a audiem je velký lag a proto je zde možnost pokusit se ho nějak vyrovnat. Po tomto chaosu už můžete bez dalších frustrací hrát.

Rocksmith ukazuje noty podobně jako jakákoliv jiná hudební hra, avšak zde kromě struny musí značit i pražec. Struny jsou barevně rozlišené a pražce jsou sloupce, ve kterých noty 'cestují'. Vaším úkolem je držet správné struny a ve spravný moment je rozeznít.

Obtížnost v Rocksmith je dynamická. Podle toho jak zvládáte noty hrát se obtížnost změní. Nestane se tak, že by vás hra nenechala dohrát. Dynamická obtížnost má však i své nevýhody. Pokud najdete konečně svoji úroveň, na které byste chtěli hrát nebo se ji držet, nezůstanete na ní dlouho, protože se mění podle toho jak vám to aktuálně jde. Proto i zapamatování akordů pro určitou skladbu je takové ztížené.

Zde je také konečně (neasijská) hra, ve které slyšíte, co hrajete. Zvuk kytary se také mění podle skladby.

V Journey mode za odehrané skladby dostanete přístup ke spoustě dalších věcí - ať už jsou to skladby nebo možnosti jak bude znít vaše kytara.

V dalším módu si můžete vyzkoušet různé techniky. Naučí vás to základní akordy, stupnice a další. Vždy vám hra názorně ukáže, co máte udělat a pak počká až to uděláte.

V Guitarcade módů si můžete zahrát spoustu mini her, kde každá je určena k procvičování konkrétní techniky v zábavném stylu.

Grafické zpracování hry je takové suché, avšak je dostatečně přehledné a dobrě vymyšlené. Nevidíte sice okamžitý feedback (jako u jiných hudebních her), ale po nesprávném stisknutí a brnknutí na strunu vám to ukáže, kterým směrem je ta správná struna či pražec. U akordů to ukazuje prstoklad a jak byste měli měnit prsty. Pro začátečníka je to pravděpodobně dosti užitečná věc. Na konci skladby je vyhodnocení přesnosti a pustí vám to mimo jiné i replay.

V song listu najdete skladby od Rolling Stones, Cream, Red Hot Chilli Peppers, The Black Keys nebo Red Fang.

Rocksmith není hra, kterou byste brali na nějakou party. Avšak je to dobrá výuková hra pro jednotlivce. Grafické zpracování hry není dělané tak, aby zaujalo, ale aby bylo praktické a moc nerušilo. Navíc se naučíte ladit kytaru, jak ji zapojit, jak si vyměnit strunu apod. a můžete hru (váš systém) kdykoliv použít jako vlastní kytarové combo.

1 komentář:

Centime řekl(a)...

Možná by se hodilo dodat pro jaké platformy bude možné hru pořídit - krom PS3, to jde také na Xbox 360 a bude možné i PC/MAC.
V provozu jsou již i české stránky: http://rocksmith.cz/

Okomentovat